انسولین رایزودگ Ryzodeg Insulin یک انسولین جدید است که می تواند برای مبتلایان به دیابت مفید واقع شود. رایزودگ اولین و تنها انسولین کو فرمولاسیون به شکل یک محلول شفاف است که ترکیبی از انسول بیزال بسیار طولانی اثر دگلودک insulin degludec و انسولین بولس سریع الاثر آسپارت Insulin Aspart می باشد. حال باید دید که انسولین دگلودک و انسولین آسبارت چیست؟

 

در این مقاله با مباحث زیر آشنا می شوید:

 • انسولین دگلودک چیست؟
 • انسولین آسپارت چیست؟
 • انسولین رایزودک چیست؟
 • رایزودگ چگونه عمل می کند؟
 • انسولین چیست؟
 • رایزودگ چگونه استفاده می شود؟
 • عوارض رایزودگ چیست؟
 • چرا رایزودگ تایید شده است؟
 • توصیه و هشدار مصرف درباره رایزودگ

خرید انسولین رایزودگ در داروخانه

انسولین دگلودک چیست؟

انسولین دگلودک موجود در رایزودگ می تواند دیابت را درمان می کند. این با افزایش سطح انسولین در بدن شما عمل می کند که باعث کاهش قند خون (گلوکز) می شود. انسولین دگلودک به گروهی از داروها به نام انسولین های طولانی اثر تعلق دارد. تغییر در رژیم غذایی و ورزش اغلب با این دارو ترکیب می شود. Insulin degludec با افزایش سطح انسولین بدن برای کاهش قند خون، دیابت را درمان می کند. این دارو تزریقی است که یک پزشک می‌تواند به شما آموزش دهد که چگونه آن را آماده کنید و طبق دستور به خودتان بدهید. انسولین دگلودک یک نوع انسولین طولانی اثر است.

 

انسولین آسپارت چیست؟

انسولین آسپارت نوع دوم انسولین در رایزودگ است. انسولین آسپارت هم برای دیابت نوع 1 و هم نوع 2 مورد استفاده قرار می گیرد. انسولین آسپارت برای درمان دیابت نوع 1 (شرایطی که در آن بدن انسولین تولید نمی کند و بنابراین نمی تواند میزان قند خون را کنترل کند) در بزرگسالان و کودکان استفاده می شود. همچنین برای درمان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 (شرایطی که در آن بدن به طور معمول از انسولین استفاده نمی کند و بنابراین نمی تواند میزان قند خون را کنترل کند) که برای کنترل دیابت خود به انسولین نیاز دارند، استفاده می شود. در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1، انسولین آسپارت معمولاً با نوع دیگری از انسولین استفاده می شود، مگر اینکه در پمپ انسولین خارجی استفاده شود. در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، انسولین آسپارت نیز ممکن است همراه با نوع دیگری از انسولین یا با دارو(های) خوراکی برای دیابت استفاده شود. انسولین آسپارت یک نسخه سریع اثر و ساخته دست بشر از انسولین انسانی است. انسولین آسپارت با جایگزینی انسولینی که به طور معمول توسط بدن تولید می‌شود و با کمک به انتقال قند از خون به سایر بافت‌های بدن که برای انرژی استفاده می‌شود، عمل می‌کند. همچنین از تولید قند بیشتر در کبد جلوگیری می کند.

مقاله «رژیم غذایی برای افراد دیابتی» را مطالعه کنید. 

 

رایزودگ چیست؟

رایزودگ یک انسولین جدید و پیشرفته است که از ترکیب دو انسولین برای اثر بخشی بهتر مورد استفاده قرار گرفته است. در انسولین رایزودگ، 70 درصد از انسولین دگلودک و 30 درصد از انسولین آسپارت استفاده شده است. درمان در افراد مبتلا به دیابت به دنبال شکست انسولین پایه معمولا شامل افزودن یک آنالوگ انسولین سریع الاثر یا با تغییر به انسولی پیش مخلوط است. ترکیب انسولین دگلودک و انسولین آسپارت که ترکیبی از خواص سریع الاثر بودن و فوق العاده طولانی اثر بودن است. باعث کنترل گلوکز ناشتا و پس از صرف غذا می شود. ویژگی هایی که انسولین رایزودگ برای بیماران به وجود می آورد باعث بهبود درمان می شود. 

رایزودگ چیست

رایزودگ چگونه عمل می کند؟

دیابت بیش از 422 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و با بار شخصی و اجتماعی قابل توجهی همراه است. بسیاری از افراد به دلیل بدتر شدن پیشرونده عملکرد سلول‌های بتا، برای کنترل سطح گلوکز خون نیاز به درمان با انسولین دارند. رایزودگ یک فرمول مشترک از انسولین فوق طولانی اثر دگلودک و انسولین آسپارت سریع الاثر در محلول است. به این ترتیب، خصوصیات فارماکوکینتیک فردی هر انسولین حفظ می شود و مزیتی نسبت به سایر مخلوط های انسولین ایجاد می کند. علاوه بر این، رایزودگ در حال حاضر تنها گزینه در ایران برای تجویز انسولین دگلودک است. این مسئله به استفاده بالینی از انسولین رایزودگ در ایران و همچنین در کشورهای دیگر شکل داده است. بنابراین، یک گزینه مدیریتی خوب برای شروع و تشدید درمان با انسولین در نظر گرفته می شود.

Ryzodeg یک انسولین جایگزین برای انسولین است که به طور معمول توسط بدن ساخته می شود. مواد فعال در رایزودگ، انسولین دگلودک و انسولین آسپارت، با روشی به نام «فناوری DNA نوترکیب» تولید می‌شوند: این مواد توسط مخمری ساخته می‌شوند که ژن (DNA) دریافت کرده است، که باعث می‌شود مخمر قادر به تولید آنها باشد.

 

انسولین دگلودک و انسولین آسپارت کمی با انسولین انسانی متفاوت است. تفاوت ها به این معنی است که انسولین دگلودک کندتر جذب بدن می شود. این بدان معنی است که مدت اثر طولانی دارد. در ضمن انسولین آسپارت سریعتر از انسولین انسانی جذب بدن می شود و به همین دلیل به محض تزریق شروع به کار می کند و مدت اثر کوتاهی دارد.

انسولین جایگزین مانند انسولین طبیعی عمل می کند و به گلوکز خون کمک می کند تا وارد سلول ها شود. با کنترل سطح گلوکز خون علائم و عوارض دیابت کاهش می یابد. تزریق رایزودگ در وعده غذایی اصلی انسولین طولانی اثر برای کنترل قند خون تا دوز بعدی و همچنین انسولین کوتاه اثر برای کمک به مقابله با قند اضافی از وعده غذایی فراهم می کند.

برای دیدن مکمل های تنظیم سطح قند خون بر روی آن کلیک کنید. 

 

انسولین چیست؟

انسولین یکی از هورمون هایی است که به بدن کمک می کند تا غذایی که می خوریم را به انرژی تبدیل کند. این کار با استفاده از گلوکز (قند) در خون به عنوان انرژی سریع انجام می شود. همچنین انسولین به ما کمک می کند تا انرژی را ذخیره کنیم که بعدا می توانیم از آن استفاده کنیم. هنگامی که شما دیابت دارید، بدن شما نمی تواند انسولین کافی تولید کند یا از انسولین به درستی استفاده نمی کند. این باعث می شود که شما قند زیادی در خون خود داشته باشید. مانند سایر انواع انسولین، انسولین آسپارت و ترکیب انسولین دگلودک برای نگه داشتن سطح قند خون شما نزدیک به نرمال استفاده می شود.

خرید قلم انسولین رایزودگ

Ryzodeg چگونه استفاده می شود؟

رایزودگ یک یا دو بار در روز و در وعده های غذایی تزریق می شود. به صورت تزریق زیر پوست در دیواره شکم (در قسمت جلوی کمر)، بالای بازو یا ران انجام می شود. محل تزریق باید با هر تزریق تغییر یابد تا خطر ایجاد توده های چربی در زیر پوست کاهش یابد که می تواند بر میزان جذب رایزودگ در خون تأثیر بگذارد.  دوز رایزودگ به صورت جداگانه برای هر بیمار توسط پزشک تعیین می شود. در دیابت نوع 1، رایزودگ همراه با انسولین سریع الاثر استفاده می شود که در زمان های دیگر غذا تزریق می شود.

 

عوارض جانبی رایزودگ چیست؟

شایع ترین عارضه جانبی گزارش شده در طول درمان با Ryzodeg هیپوگلیسمی (سطح پایین گلوکز خون) است.

طریقه استفاده از قلم انسولین رایزودگ

چرا رایزودگ تایید شده است؟

رایزودگ در کنترل سطح گلوکز خون در بزرگسالان، نوجوانان و کودکان بالای 2 سال مبتلا به دیابت موثر است. از آنجایی که دوز مورد نیاز در کودکان خردسال ممکن است پایدار نباشد و به دلیل اینکه نمی توانند علائم هیپوگلیسمی را بیان کنند، رایزودگ برای کودکان زیر 2 سال مناسب نیست. کمیته بررسی به این نتیجه رسید که رایزودگ به طور کلی بی خطر است و عوارض جانبی آن با سایر آنالوگ های انسولین قابل مقایسه است. همچنین اشاره کرد که در مطالعات با بزرگسالان رایزودگ خطر هیپوگلیسمی در طول شب را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 کاهش می دهد. هیئت بررسی این محصول تصمیم گرفت که مزایای رایزودگ بیشتر از خطرات آن است و توصیه کرد که مجوز بازاریابی برای آن صادر شود.

 

رایزودگ ساخت کجاست؟

رایزودگ توسط شرکت نوو نوردیسک پارس ایران تولید و بسته بندی شده است. 

 

 

توصیه و هشدار مصرف:

 • انسولین رایزودگ طراحی شده جهت استفاده با سرسوزن های یکبار مصرف نووفاین یا نووتونیست با طول حداکثر ۸ میلی متر می باشد. 
 • بسته بندی محصول شامل سر سوزن نمی باشد. 
 • پیش از مصرف برگه راهنمای داخل بسته بندی را مطالعه فرمایید. 
 • فقط جهت مصرف در یک بیمار می باشد.
 • محلول را از داخل قلم خارج نکنید
 • فقط محلول شفاف و بی رنگ را استفاده کنید. 
 • در یخچال نگهداری شود (2 تا 8 درجه سانتی گراد)
 • از یخ زدگی محافظت شود. 
 • دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
 • پس از باز کردن برای اولین بار: در دمای بالاتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری نشود. می توان در یخچال نگهداری شود. 
 • محتویات انسولین رایزودگ می بایست طی 4 هفته مصرف شود. 
 • جهت محافظت در برابر نور، درپوش قلم را روی قلم قرار دهید. 
 • سرسوزن را پس از هر بار تزریق دور بیاندازید.
 • یک قلم از پیش پر شده حاوی 300 واحد انسولین دگلودکپانسولین آسپارت در 3 میلی لیتر محلول می باشد. 
 • 1 میلی لیتر محلول حاوی 100 واحد انسولین دگلودک/انسولین آسپارت (برابر با 2.56 میلی گرم پ 1.05 میلی گرم) ، گلیسرول، متاکرزول،فنول، سدیم کلرید، زینک استات، هیدروکلریک اسید و سدیم هیدروکسید (برای تنظیم pH) و آب برای تزریق